top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תדבורה כהן

קופת גמל להשקעה: מכשיר החיסכון שאתם חייבים להכיר


קופות גמל להשקעה המנוהלות ע"י בתי השקעות וחברות ביטוח הן אחד ממכשירי החיסכון הפופולריים היום לחיסכון לטווח קצר-ארוך, ומציעה אלטרנטיבה ויתרונות למול המוצרים המסורתיים כמו קרנות נאמנות וקרנות סל. בפוסט הזה נעבור על המאפיינים והיתרונות של המוצר ונבין למה הפך לכלי החיסכון הפופולרי ביותר בשנים האחרונות


מה זה?

קופת גמל להשקעה היא מוצר חיסכון פנסיוני שהושק ב 2016 ע"י שר האוצר כחלון במטרה לייצר לציבור כלי חיסכון אפקטיבי. כשאנחנו היינו ילדים להורים שלנו היו מגוון קופות גמל עם יתרונות מיסוי מדהימים שדרכם יכלו לחסוך. כחלון רצה לייצר מוצר חיסכון על מנת לעודד את הציבור לחסוך, ואכן גמל להשקעה זה מוצר שמתאים לחסכון לטווח קצר בינוני ואף ארוך. ומי שמוכן לחסוך לטווח ארוך המדינה מעודדת אותו ע"י פטור ממס (כי המדינה יודעת שכנראה לא יהיה לנו מספיק כסף בפניסה וברצונה לעודד אותנו להקים חיסכונות נוספים לגיל הזה).


מה הם המאפיינים של קופת גמל להשקעה?

  • תקרת הפקדה של עד כ-70 אלף שקל בשנה קלנדרית (הסכום משתנה מעט בכל שנה)

  • נזילות - ניתן למשוך את הכספים (4 ימי עסקים)

  • הטבת מס במשיכה בגיל פרישה

  • מעבר בין מסלולי השקעה ללא אירוע מס

  • מעבר בין חברות שונות ללא אירוע מס (ניוד ללא אירוע מס)

  • דמי ניהול ממוצעים בענף 0.6%-0.9%

  • השקעה בנכסים סחירים ולא סחירים

תקרה הפקדה

קופת גמל להשקעה נפתחת לפי תעודת זהות, ועבור כל תעודת זהות ניתן להפקיד בכל שנה קלנדרית עד גובה תקרת הפקדה של כ- 70 אלף שקל (הסכום משתנה מעט משנה לשנה בהתאם למדד). למה יש תקרת הפקדה?

כי לקופה הזאת יש הטבת מס משמעותית בגיל 60 ולכן באוצר לא רצו שהוא יהפוך להיות מכשיר של תכנוני מס למשפחות אמידות (באופן כללי בעולמות האלו איפה שיש הטבה יש תקרה על מנת שלא יהיה פתח לניצול לטובת אמידים).

נזילות

קופת גמל להשקעה היא קופה נזילה כך שניתן למשוך את הכסף מתי שרק רוצים (זמן הפדיון של הכספים הוא עד 4-5 ימי עסקים שבמהלכם הכסף עדיין מושקע בשוק ועדיין חשוף לתנודות השוק).

במידה ונמשוך את הכסף נשלם מס רווח הון כמקובל העומד על 25% מהרווחים שההשקעה הניבה בניכוי האינפלציה.

הטבת מס בפרישה

תקנות הקופה קובעות כי שמשקיע שברשותו קופת גמל להשקעה לאחר גיל 60, ויסכים למשוך את הכסף בצורה קצבתית, ולא הונית, (כפנסיה ולא משיכה חד פעמית גדולה) יקבל פטור ממס רווחי הון על כל הרווחים שהקופה השיאה לאורך כל התקופה. טוב זה כל כך מטורף שחייב לתת דוגמה מספרית.

סימלציה לחיסכון בקופת גמל להשקעה לגיל פרישה

ניקח לדוגמה, אשה בת 38 שיש לה 70,900 ₪ פנויים להשקעה למטרת חיסכון (הנחות בת 38, תשואה 6.5%, דמי ניהול 0.85%) נכון שגיל 60 או 67 נשמע ממש רחוק, והיינו מעדיפים אולי להנות מהכסף עכשיו אבל אותה אישה מבינה שהקצבת פנסיה שלה לא תספיק לה, ולכן רוצה לייצר חיסכון נוסף ולנצל את הטבת המס ומסכימה לקבל את הכסף בצורה קצבתית בפרישה. ניתן לראות בטבלה את השווי בפרישה, את הרווח שנוצר לאורך התקופה ואת החיסכון במס רווח הון במידה ואותה אישה תסכים לקבל את הכסף בצורה קצבתית ולא הונית.


מעבר בין מסלולי השקעה

יתרון נוסף של גמל להשקעה אל מול מוצרים מתחרים בשוק הוא שניתן לשנות את מסלול ההשקעה מבלי לבצע פעולת מכירה בפועל ולכן לא נוצר אירוע מס כתוצאה משינוי מסלול. לכן ניתן להתאים את רמת הסיכון ואת המסלול המתאים בגמישות ותוך דחיית מס. הגופים המנהלים מציעים מגוון של מסלולי השקעה.

דוגמאות למסלולי השקעה נפוצים בגמל להשקעה: מסלול כללי, מסלול מניות, מסלולים מחקי מדד כגון S&P 500, ת"א 35, תל בונד 20, מסלול כספי (סולידי) עד 25% מניות ועוד.....


בחירת הקופה הנכונה

ראשית, חשוב לבחור קודם כל את מסלול ההשקעה לפי רמות הסיכון (והסיכוי) המתאימות עבורכם, לטווח ההשקעה ולמטרה שלכם. לאחר מכן ניתן להיכנס לאתר גמל-נט של רשות שוק ההון ולהשוות בין המסלולים והתשואות של החברות השונות. כמובן שחשוב לזכור שתשואות העבר לא מנבאות את תשואות העתיד. אך מצד שני כאשר אנו מסתכלים על תוצאות של מנהלי השקעות לאורך זמן, ניתן ללמוד על איכות הניהול של אותו מנהל.


השוואות תשואות של קופות גמל להשקעה של יצרנים שונים, מתוך מאתר גמל נט

דמי הניהול

דמי הניהול הממוצעים נעים סביב 0.7%. זה תלוי מאוד בסכום ההשקעה, במסלול ההשקעה ובגוף הפיננסי שבו אתם בוחרים להשקיע. מן הסתם, ככל שיש לכם סכום גבוה יותר כך יש לכם יותר כח מיקוח. מדובר בדמי ניהול שיהיו נמוכים לרוב מקרנות נאמנות מנייתיות למשל אבל גבוהים יותר לרוב מקרן סל פאסיבית שעוקבת אחר מדד כלשהו.

הפקדות חד פעמיות/הוראת קבע

גמל להשקעה הוקם כמוצר חיסכון נוח לטובת הציבור, וככזה לצד חיסכון של סכומי הון שנצברו, ניתן גם להתחיל ממש בקטן ממינימום הפקדה של 200 ש"ח בחודש, ע"י הקמה של הוראת קבע אפילו על סכום נמוך, ובכך בעצם להרגיל אותנו לחסוך סכום חודשי בכל חודש, לטובת כל מטרה שנבחר. כלומר לא צריך לחכות שיווצר סכום גדול בעו"ש אלא להחליט מהי מטרת החיסכון ומה הדרך להגיע לשם, וללמוד לחיות עם ההפרשה לחיסכון כהוצאה שוטפת.


הלוואות בתנאים מעולים על חשבון הקרן

קופת גמל להשקעה יכולה לשמש מקור מעולה ומומלץ להלוואה זולה. לצערי הרבה אנשים לא מודעים לכך ועושים טעויות כמו לקחת הלוואות יקרות מהמערכת הבנקאית או הנזלה של הקופה, כאשר בפועל יכלו לקחת הלוואה זולה יותר על חשבון הקופה עצמה.

רוב הגופים המנהלים מאפשרים היום לקחת הלוואות על חשבון קופות גמל להשקעה במסלול כללי בסך של עד 70-80% משווי הקרן, כאשר לרוב הריביות ינועו בין פריים-לפריים מינוס חצי 1.6%-1.1%, ותקופת החזר ההלוואה בין 3-7 שנים. כמו כן ניתן לבחור בין לוח סילוקין שפיצר (החזר חודשי), לבין לוח סילוקין בלון (החזר כל החוב בסוף התקופה). מדובר בתנאים מצוינים ללקוח.


הבנקים בלחץ וקצת פוליטיקה

עידוד המדינה ליצירת חיסכון לטווח ארוך דרך הטבות המס במוצרי הגמל, מאיים על הבנקים מכיוון שכלים אלה מייצרים עדיפות ברורה להשקעה בגמל אל מול השקעה בבנק. כוונתם של הבנקים ברורה לכולנו, לבנקים עדיף שכספים ימשיכו לשכב בפיקדונות בריביות אפסיות, או שהציבור ינהל חשבונות השקעה דרך הבנק ועוד ישלם על כך עמלות שערוריתיות.

בנוסף כדאי להזכיר במשפט את הויכוח הפוליטי והורדת הידיים שנוצר בין רשות שוק ההון הביטוח והחיסכון - האחראית על החיסכונות הפנסיונים וקופות הגמל, אל מול הרשות לני"ע האחראית על מוצרים שהופכים לנחותים כגון תיקי השקעות, קרנות נאמנות וכ"ו.

מבחינת רשות שוק ההון יש רצון להעלות את התקרה להפקדה לגמל להשקעה לסכום של 200 אלף ש"ח בשנה במקום 70 אלף ש"ח בשנה כיום. מהלך כזה צפוי לגרום לזרימה של כספים מהמערכת הבנקאית לבתי ההשקעות וחברות הביטוח במוצרי הגמל והחיסכון.

אז מה אני עושה עכשיו?

בשורה התחתונה - כל שקל שתחסכו היום בצורה מיטבית לילדים שלכם, או לכל מטרה אחרת, יאפשר לכם לדאוג קצת פחות בעתיד. לכן אני מציעה לכן ולכם בחום לבחון האם יש לכם אפילו סכומים קטנים נזילים. רוצים לעשות תכנון אסטרטגי פיננסי קדימה? רוצות להשקיע בעתיד הילדים? רוצים לבחון מה האפשרויות העומדות לרשותכם? - צרו קשר לשיחת היכרות.

 

דיסקליימר משפטי: כל המוצג במייל זה זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע אינו מחליף ייעוץ אישי, שכן. המידע המוצג בפוסט אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחברת אינהו אחראית לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחברת לא בדקה או וידאה מידע שהתקבל מצד שלישי שהיוא עשויה להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחר…


65 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מה זה מדד תשומות הבניה ולמה זה חשוב עכשיו

מה זה מדד תשומות הבניה ולמה זה חשוב עכשיו מדד תשומות הבניה למגורים הוא מדד המשקלל את השינויים במחירי הבניה של דירות למגורים בעקבות שינויים בעלות חומרי הגלם השונים (בטון, ברזל וכו'…) מחודש לחודש. כאשר

Comments


bottom of page