top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תדבורה כהן

סקירה חודשית אוקטובר 2020 - בין הסגרים

נוכחנו שאנו המדינה היחידה בעולם שנכנסה לסגר שני, שבו לצד ירידת התחלואה, נפגעה החברה והכלכלה מכה קשה מאד. ואם לסגר הזה נכנסנו מסיבות פוליטיות ובניגוד לדעות המומחים - יהיה גם סגר שלישי. הכל פוליטי. תחושת אי האמון בשיא לאור ההתנהלות הכושלת וחוסר בדוגמה אישית של המנהיגים. צמרת האוצר מתפוררת, והסיכוי להורדת דירוג של ישראל עולה.
הכל פוליטי


הסגר השני שנתפס בחלקים גדולים בציבור כסגר פוליטי, הסתיים עם כניסת ההקלות לתוקפן. עסקים מקבלי קהל עדיין סגורים, ומעל ל 973,000!! ישראלים אינם מועסקים. ראינו במהלך החודש האחרון את אופן קבלת ההחלטות הנפשע שהקריב ענפים שלמים מהכלכלה ומהחיים שלנו לטובת מניעת הפגנות נגד רוה"מ. בפועל מגבלת ה 1 קילומטר חיזקה את המחאה. נתניהו נתפס כמי שדואג לענייניו ולא לענייני המדינה וזה מתבטא היטב בסקרים של השבועות האחרונים.

אותם סקרים מהווים כלי חשוב בקבלת ההחלטות של נתניהו לגבי מועד ההליכה לבחירות.


התפוררות האוצר


המדינה מוחזקת כבת ערובה ללא תקציב כדי לתזמן לנתניהו את המועד הנוח לו ללכת לבחירות כדי לא לקיים את הסכם הרוטציה. ובינתיים שר האוצר ישראל כץ מאבד את צמרת משרדו.

קרן טרנר, מנכל"ית המשרד ויד ימינו של השר פרשה לאחרונה. זוהי הפרישה השלישית של בכיר במשרד מאז נכנס ישראל כ"ץ לתפקיד שר האוצר במאי האחרון - לאחר התפטרותם של החשב הכללי, רוני חזקיהו, והממונה על התקציבים, שאול מרידור. 

כשמדברים על הקורונה נשמעת האמירה הילדים והנכדים שלנו עוד ישלמו על זה - אז יש בינתיים תג מחיר - 20,000 ש"ח לכל אזרח במדינה - זה החוב הצפוי להיות מוחזר ע"י הדורות הבאים בגין העלייה בגירעון בשנת 2020.

הורדת הדירוג בדרך?


חברות הדירוג משתדלות לא להפחית דירוגים למדינות מפותחות, זאת כל עוד ההרעה במצב הפיסקאלי היא תוצאה של משבר הקורונה. הותרת הדירוג מתבססת גם על הריביות הנמוכות שמקלות על שירות החוב, וכן הסיוע של הבנקים המרכזיים בגלגול החוב. בריטניה נפגעה באופן קשה מהקורונה, אך מעבר לכך עומד בפניה גם אתגר של הברקזיט שיתכן שיהיה ללא הסכם עם האיחוד האירופי. ברגע שהתווסף גורם סיכון שייחודי לבריטניה, דירוג האשראי שלה הופחת.

ייתכן כי זה צפוי להיות המצב גם בהקשר של ישראל, אם חברות הדירוג יסברו כי המצב הפוליטי לא יציב, לדוגמה בשל סבב נוסף של בחירות או בשל היעדר תקציב, זה יעלה את הסיכוי להפחתת דירוג גם בישראל.

המחלוקת הפוליטית בדבר מועד אישור תקציב 2021 עדיין מאיימת על שלמות הקואליציה.בנק ישראל רוכש אג"ח


הוועדה המוניטרית בבנק ישראל הודיעה אתמול על החלטתה להותיר את שער הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%.

במקביל להותרת הריבית ללא שינוי, החליטה הוועדה להמשיך את מדיניות ההרחבה הכמותית ולרכוש אג"ח ממשלתיות ב-35 מיליארד שקל נוספים. עד כה הכריז הבנק על תוכנית לרכישת אג"ח ב-50 מיליארד שקל. כעת התוכנית תורחב ל-85 מיליארד שקל בסך הכל.

הבנק גם מנסה לעודד את מתן האשראי במשק, וזאת באמצעות תוכנית נוספת עליה הודיע הערב - מתן אשראי לבנקים בריבית קבועה של -1%, וזאת כנגד הלוואת שהבנקים יתנו לעסקים קטנים ובינוניים בריבית שלא תעלה על פריים + 1.3%.מאחלת שיגיעו ימים טובים מאלה,

ןשנחזיק מעמד :)


דבורה
מחירי הדיור

מחירי הדיור ירדו בחודש האחרון ב 0.3% והשלימו עליה של 1.9% בשנה האחרונה.

מאפריל 2012 השלימו מחירי הדיור עליה של 45.64%

מדד המחירים לצרכן

מדד המחירים לצרכן ירד ב 0.1%

מתחילת השנה ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.7% וב-12 החודשים האחרונים ירד המדד בשיעור של 0.7%.

רחוק מאוד מיעדי בנק ישראל שהם בין 1%-3%.

מדד המחירים לצרכן (אינפלציה) מחושב ע"י הלמ"ס ובא לבדוק את השתנות המחירים של סל מוצרים ושירותים משוקלל קבוע מחודש לחודש. בנק ישראל שם לו ליעד שהאינפלציה תהיה בין 3%-1% (הקווים הוורודים שבציור) כפי שניתן לראות האינפלציה מתחת ליעד מ 2014.

איך זה משפיע עליי?

המדד מראה שיוקר המחיה בארץ יורד, גם אם זה לא מרגיש לכם ככה בכיס...

המדד משפיע על מסלולי המשכנתא הצמודים - ומי שבחר לשלב מסלולים צמודים במשכנתא נהנה מהירידה במדד.
הריביות הממוצעות - ממשיכות לרדת

בכל חודש מפרסם בנק ישראל את הריביות הממוצעות על המשכנתאות במסלולים צמודים ושאינם צמודים לפי תקופות שונות, וזאת בהתאם לדיווחים שמתקבלים מהבנקים השונים. ריבית זו משקפת את הריבית הממוצעת שנטלו ממוצע הלווים במסלולים השונים בחודש הקודם לדיווח.

ניתן לראות את השפעת משבר הקורונה על שוק המשכנתאות כפי שהתבטאה בעליית הריביות באפריל, בעיקר בעקום הצמוד, במהלך החודשים האחרונים המשיכה מגמת של ירידה בריבית הממוצעת. מנתונים מהשטח אנו יודעים שרמת הריביות חזרה ברוב הבנקים לרמה שהיתה ערב המשבר.
ריבית בנק ישראל - 0.1%

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% - בהתאם לתחזיות המוקדמות של הכלכלנים.

יש הטוענים שהרעת הנתונים מהחודש האחרון עלולה להוביל את בנק ישראל להוריד את הריבית אל מתחת לאפס, בעיקר אם לא נתחיל ל"בזבז" כסף ולגרום לעלייה במדד.


דיסקליימר: כל המוצג במייל זה זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות.


40 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מה זה מדד תשומות הבניה ולמה זה חשוב עכשיו

מה זה מדד תשומות הבניה ולמה זה חשוב עכשיו מדד תשומות הבניה למגורים הוא מדד המשקלל את השינויים במחירי הבניה של דירות למגורים בעקבות שינויים בעלות חומרי הגלם השונים (בטון, ברזל וכו'…) מחודש לחודש. כאשר

Comments


bottom of page