top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תדבורה כהן

חדשות קורונה – עדכונים חשובים מהמערכת הפיננסית

שלושה עדכונים חשובים - אנא קראו:


1. הבנקים הגדולים מאפשרים ללקוחותיהם להקפיא את המשכנתא ולקבל פטור מלא מעמלה. פסק הזמן יאפשר דחייה של תשלומי המשכנתא, קרן וריבית, עד 3 חודשים. כדי לבצע את הצעד יש להתקשר למוקדי המשכנתאות של הבנקים השונים. בשפה המקצועית הבנקים בעצם מאפשרים לנוטלי המשכנתאות לקחת גרייס מלא - דחייה של תשלומי המשכנתא. מדובר בפתרון חשוב וחיוני עבור מי שנקלע למצוקה תזרימית אמיתית.

⁕ גרייס מלא: בתקופה זו לא משלמים בכלל את ההחזר החודשי.

⁕ גרייס חלקי: גרייס חלקי משלמים רק ריביות ולא את הקרן.

מוקדי המשכנתאות: 📞 מזרחי טפחות 8860* 📞 פועלים 2401* 📞 לאומי 6062* 📞 דיסקונט 2009* 📞 הבינלאומי 3533* 📞 אגוד 073-2187555 📞 ירושלים 076-8095115

תשמרו את הטלפון הזה למקרה חירום אמיתי, מקרה שבו אתם מעריכים שתתקשו בתשלום הבא של המשכנתא ולכן הפחתה/דחיה של ההחזר החודשי קריטית עבורכם ובאמת יכולה לסייע לכם. אתם לא רוצים שיקרה מצב שבאמת תצטרכו בזה (מקווה שלא) אבל ממש כעת ניצלתם את זה. הבנקים כנראה לא יאשרו לכם גרייס כזה פעמיים בשנה.

תהיו עם אצבע על הדופק. אל תפנו לבנק אחרי שכבר יש בעיות ולא שילמתם את התשלום החודשי. תקדימו תרופה למכה ותפנו לבנק לפני. חבל שיירשם לכם פיגור בהחזרי המשכנתא - דבר שיכול אחר כך להשפיע על היכולת שלכם (ועל המחיר) לקחת הלוואות / משכנתאות נוספות.

2. בנק ישראל יצא היום בהודעה חשובה על תוכנית הרחבה מוניטרית על מנת לעודד נזילות בשווקים. הבנק יפעל בשוק הפתוח וירכוש בשוק המשני אג"ח ממשלתיות מסוגים שונים ולתקופות שונות לפדיון בכמויות הנדרשות, על מנת לוודא ששוק האג"ח הממשלתי מתפקד כיאות. למי שלא יודע שוק האג"ח משפיע מאד על הריביות למשכנתאות ועל כלל הריביות במשק. בנוסף, בנק ישראל יבצע עסקות ריפו עם אג"ח ממשלתי כבטוחה מול מוסדות פיננסיים. מטרת צעדים אלו היא למתן את התנודתיות החריגה ולהגדיל את הנזילות בשווקים הפיננסיים שבהם פועלים הגופים הפיננסיים השונים, העסקים ומשקי הבית. בנוסף, צעדים אלו יגבירו את האפקטיביות של המדיניות המוניטרית - הם יחזקו את התמסורת מהריבית שקובעת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל גם לשיעורי הריבית לטווחים הארוכים יותר.

3. עוד הוחלט על שורה של הקלות רגולטוריות מצד הפיקוח על הבנקים - הקלות במגבלה על הלוואות למשקי בית לכל מטרה, במשכון הדירה - הבנק יהיה רשאי להעניק הלוואה לכל מטרה במשכון הדירה, קרי להרחיב את המשכנתה קיימת של הלקוח שלא לצורך רכישת דירה בשיעור מימון של עד 70% כאשר טרם ההקלה המגבלה עמדה על 50%, וזאת בתנאי שהלווה יצהיר שההלוואה לא נועדה לצורך רכישת דירה להשקעה. תוגדל מסגרת האשראי למשקי בית ועסקים - הבנק יהיה רשאי להגדיל ללקוח את מסגרת האשראי באופן חד צדדי באותם תנאים בהם ניתנה המסגרת הקיימת ובכך להקל על לקוחות שנקלעו לקשיים תזרימיים או שעלולים לחזור להם שיקים מחוסר כיסוי. בנק שיעשה זאת יציג ללקוח מסמך המתעד את הגדלת המסגרת, גובה המסגרת החדשה ושיעור הריבית שיחול עליה.

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל אמר היום כי "הקורונה פוגש את המשק במקום טוב מאוד. הנתונים הכלכליים החזקים - ביניהם יחס חוב תוצר ושיעור אבטלה נמוכים, עודף בחשבון השוטף, רמה גבוהה של יתרות מט"ח, ומערכת פיננסית חסונה - מגדילים את העמידות של המשק למול ההתפתחויות. ההחלטות על המגבלות השונות שננקטו הן בעלות השלכות כלכליות כבדות משקל. בנק ישראל, ואני בראשו, פועל על-מנת לצמצם את הפגיעה בעסקים ובציבור, כך שניתן יהיה לצלוח את התקופה הזאת בשלום, ובפגיעה המינימלית האפשרית. אנחנו ערוכים לכל התפתחות ונמשיך לנקוט צעדים ככל שיידרשו, ובהתאם להתפתחויות השונות: המדיניות המוניטרית ממשיכה להיות מרחיבה ובכך תומכת בפעילות הכלכלית; לבנק ישראל, ולי העומד בראשו, יש כלים מגוונים לתמוך בפעילות הכלכלית והפיננסית במשק".

** אין לראות בכתוב ייעוץ או המלצה כלשהי**

4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מה זה מדד תשומות הבניה ולמה זה חשוב עכשיו

מה זה מדד תשומות הבניה ולמה זה חשוב עכשיו מדד תשומות הבניה למגורים הוא מדד המשקלל את השינויים במחירי הבניה של דירות למגורים בעקבות שינויים בעלות חומרי הגלם השונים (בטון, ברזל וכו'…) מחודש לחודש. כאשר

Commentaires


bottom of page